Alumni Achievement Awards

The 2018 USask Alumni Achievement Awards will recognize eight influential alumni who’ve made an impact in their communities and professions.

Join us to celebrate their achievements at the 40th annual Alumni Achievement Award gala, which kicks off the USask Alumni Weekend activities.

Date: Thursday, September 20

Time: 6:00 – 9:30 p.m.

Dress code: Cocktail/Semi-formal

Location: Adam Ballroom, Delta Bessborough

This year’s recipients will be announced soon.

About the Awards

The Alumni Achievement Awards are presented annually to U of S graduates who advance the reputation of the University of Saskatchewan and the Alumni Association. Award recipients are chosen for their outstanding achievements and innovation; commitment to excellence; community engagement and leadership; and contributions to the social, cultural and economic well-being of society.

Established in 1978, the University of Saskatchewan Alumni Association Awards honour the outstanding accomplishments of our alumni and attest to the excellence of the University of Saskatchewan educational experience.

Past recipients

Dr. Greg Adams (DVM'82)
Dr. John Conly (MD'78)
Max FineDay* (BA'15)
Dr. Sherril Gelmon (PHYSIO'76)
Jo-Ann Hnatiuk (BSN'95)
Dr. David Mulder (MD'62)
Jeff Norris (BA'97)
Brian Towriss (BComm'78)
Ralph Young (BE'67)

*Young alumni recipients are subject to the same criteria; however, they must be under 40 years of age and have graduated from the U of S no more than 10 years ago. 

 View photographs from the event.
Roma Franko (BA'59, BEd'61, MA'71)
Iain MacLean (BA'62, BEd'63)
Grit McCreath (BEd'91)
Ross Phillips (MSc'11)
Dr. Bruce Reeder (MD'76)
Noelle Rohatinsky (BSN'02, MN'08, PHD'13)
Ashley Smith (LLB'07)
Myron Stadnyk (BE'85)
Paul Suchan (BEd'07, BMUSED'07)
Dr.John Wedge (MD'69)
Audrey Zettl (BSN'63)


 View photographs from the event.

Daphne Arnason (BComm’77)
Mark Boots* (BE’08, BSc’08, PhD’13)
Richard (Rich) Burton (BE’68, MSc’71, PhD’75)
Delwyn (Del) Fredlund (BE’62)
Namarta Kochar* (BA’00)
Dr. Ryan Meili* (BSc’00, MD’04)
Jennifer Pereira* (BA’01, LLB’03)
Richard (Dick) Rempel (BA’58)
Al Schreiner (BE’63)
Lynne Van Luven (BA’68)
Janet Verjovsky (BA’64)
Kwok-Keung (Peter) Wong (MSc’75)

*Young alumni recipients are subject to the same criteria; however, they must be under 40 years of age and have graduated from the U of S no more than 10 years ago.

Leanne Bellegarde (LLB’91)
Merlis Belsher (BComm’57, LLB’63)
Shannon Dyck* (BA’09, MES’12) 
Fred Fulton (BSA’50, PGD’68. MCtgEd’72)
Dr. Donald Greve (BA’58, MD’60)
The Hon. Terry Lake (DVM’86)
Scott McCreath (BComm’69)
Heather Morrison* (BFA’08) 
Mike O’Kane (BE’92, MSc’96)
Sheila Pocha (BEd’86, PGD’97, MEd’00)
Andrew Schmitz (BSA’63, MSc’65, DLitt’99)

*Young alumni recipients are subject to the same criteria; however, they must be under 40 years of age and have graduated from the U of S no more than 10 years ago.
 View photographs from the event.

Dr. Farrah Mateen* (MD'05)
The Hon. Charles (Charlie) Mayer 
(P.C., BSA’64)
Donald (Don) A. Mitchell (BA’69, MA’73)
Dr. James Ogloff (MA’86)
Prof. Emeritus Dufferin (Duff) Spafford (BA’59, MA’61)

*Young alumni recipients are subject to the same criteria; however, they must be under 40 years of age and have graduated from the U of S no more than 10 years ago.

Watch highlights of the 2013 awards reception
View photographs from the event. 

Austin Beggs (BA’74)
Dr. Sasha Bernatsky (BSc’88)
Dr. Anne Doig (MD’76)
Elaine Golds (BA’64)
Natasha Haskey* (BSNurtr'98, MSc'07)
Digvir Jayas (PhD’87)
Prof. Emeritus Radhey Lal Kushwaha (PhD’67)
Robert (Bob) McKercher (BA’50, LLB’52)
Dr. Bruce McManus (BAPE’67, MD’77)
Karl Miller* (BA’98, BComm’01)

Chancellor Emeritus Edward (Ted) Turner (D/Agric’48, honorary LLD’89)
Garrett Wilson (BA'53, LLB'54)

*Young alumni recipients are subject to the same criteria; however, they must be under 40 years of age and have graduated from the U of S no more than 10 years ago.
B. E. (Bev) Allen (BSP’73)
Tony Dagnone (BComm’65)
L. David Dubé
(BA’84)
Rui Feng
(PhD’92)
Edward Hudek
(BSA’40)
Ken Linnen
(BE’72)
Terrence Veeman (BSA'62)

Previous Alumni Awards

1979 Mr. W. Hugh Arscott (BComm'48)
1980 Dr. J. Francis Leddy (BA'30, MA'31, PhD, LLD'65)
1981 Dr. Howard T. Fredeen (BSA’43, MSc Alta, PhD Iowa)
1982 Mr. Henry J. Fast (BSc’40)
1983 Dr. Clayton O. Person (BA’49, MS’51, PhD Alta)
1984 Dr. Jack Shaw (BA’34)
1985 Mr. Norman K. Rebin (BA’59)
1986 Mr. Lyman R. Hill (BEd’68, P/G Dip Ed. Admin’70, MEd’79)
1987 Dr. Neil S. Crawford (BA’51, LLB’54)
1988 Dr. Robert G. Robertson (LLD’59, BA Oxford, MSc TOR)
1989 Professor Jack L. Summers (BSP’49, MSP’52 Iowa)
1990 Mrs. M. Lorraine Hill (BSN’60, M/Cont. Ed’79)
1991 Mrs. Marian A. Younger (BA’28, BComm’53)
1992 Mrs. Ann L. Schulman (BSN’65)
1993 Dr. V. Elizabeth Dowdeswell (BSHEc’66, MSc Utah, LLD’94)
1996 Dr. G.W. (Scotty) Cameron (BComm’55, LLD’97)
1997 Mr. F.J. Hartley Fredeen (BSA’43, MSc’51)
1997 Mrs. Margaret Fredeen (BSN’47)
1998 Dr. Gwenna M. Moss (BSHEc’59, MSc WIS’68, PhD WIS’70)
1999 Mr. Gordon A. Wilson (BSA'48)
2000 Mr. Harold H. MacKay (BA'60, LLB'63 DAL)
2001 Mr. William Thomas (Tom) Molloy (BA'64, LLB'64)
2002 Dr. Vera R. Pezer (BA'62, MA'64, PhD'77)
2003 Dr. Louise Forsyth (BA'55, MA'63 UWO, PhD'66 UWO)
2004 Dr. Ernest (Ernie) Walker (C.M., S.O.M., BEd'71, MA'78, PhD'80 TEX)
2005 Dr. Bryan Harvey (BSA'60, MSc'61, PhD'64 CAF)
2006 Dr. Glen Baker (BSP'70, MSc’72, PhD’74, DSc’00) 
2007 Mr. W. Brett Wilson (BE'79)
2008 Dr. Russ Kisby (BAPE'63, LLD'96)
2009 Dr. Malcolm Wilson, MSc'77, PhD'81
2010 Dr. Ernest Olfert (BA'65, DVM'69, MSc'76)

1998 Ms. Arlis McQuarrie (Dip PT'73; BPT Alta'77, BA'79) 
1999 Ms. Ruth Smillie (1st year BFA, 1973-74)
2000 Mr. William Thomas (Tom) Molloy (BA'64, LLB'64)
2001 The Honorable Allen B. Sulatycky (BA'62, LLB'64)
2002 Dr. Mikha Singha Aulakh (BSc'72 India, MSc'74 India, PhD'83)
2003 
Dr. Sharon Butala (BEd'62, BA'63, PGD'73, LLD'00 Regina)
2004 Dr. John Leonard (Len) Gusthart (BEd'69, BA'71, MEd'75)
2005 Ms. Tania Miller (BMusEd'91)
2006 Dr. William (Bill) Waiser (S.O.M., MA'76, PhD'83)
2007 Mr. Don Bateman (BE'56)

2005 Mr. Orest Murawsky (BA'71, BEd'74, MEduc'75)
2006 Ms. Marie (Sharon) LaFlamme (BEd'91, PGD'01)
2007 Mr. Richard Dubé (BMUSED'94)
2008 Mr. Gordon Martell (BEd'91, MEduc'98)
2009 Mr. Cort Dogniez (BEd'79, PGD'92)
2010 Dr. Cecil King (BEd'73, MEduc'75)

 

1998 Ms. Grace Davis Pine (BSc'30, Med. Cert.'31)
1999 Mr. Gordon A. Wilson (BSA'48) 
2000 Mr. Ivan D. Yaholnitsky (BA'79, MA'86)
2001 Mr. Douglas C. Hodson (Bcomm'81, LLB'84)
2002 Mr. Norman Rebin (BA'59) Mrs. Delva Rebin (BA'58)
2003 Mr. Peter Zakreski (BA'61)
2004 Mr. David Rodney (BA'87, BEd'88)
2005 Ms. Eileen Skinnider (LLB’87), Dr. Marie Skinnider (MD’87), Ms. Kathleen Skinnider (BSN’91)
2006 Dr. Ann McCaig, C.M.; A.O.E (BEd’61, LLD'01)
2007 Ms. Sylvia Cholodnui (BSHEC'85)
2008 Mr. Levi Goertz (BE'04)
2009 Mr. Lorne Gelowitz S.V.M. (BA'83)
2010 Mr. Garth Herbert (Bcomm'91)

1998 Mr. Glenden (Glen) W. Hass (BSA'60, Ed Dip'65, BEd'66, MCEd'76)
1999 Mr. Gordon A. Wilson (BSA'48)
2000 FOCUS Friends of the College of Engineering, University of Saskatchewan (Calgary Chapter)
2001 Mr. Robert E. Brack (BSA'52, MSc'61 WIS)
2002 Ms. Patricia (Pat) F. Currie (BA'59; MA'62)
2003 Dr. Donald Stefiuk (BSC'73, MD'77)
2004 Mr. Kenneth Ready (BSP'53)
2005 Ms. Catherine Gryba (BSPE’84)
2006 Dr. David Keegan (BA’60 Cum Laude, MD’64)
2007 Ms. Carrie Allen (BA'00)
2008 Dr. Don Hamilton (BSc'68, DVM'70, PHD'74)
2009 Ms. Susan Milburn (Bcomm'78, MBA'80)
2010 Ms. Laurel Krause (BSHEc'75, BEd'77)

 

1999 Saskatchewan Teachers' Federation
2000 Mr. Richard L. Johnson (BSN'70, BA'86)
2001 Nutana Collegiate (Saskatoon)
2002 Ms. Patricia (Pat) A. Thomas (BCOMM'89, CA'80 Sask, CACE'00 UVic)
2003 Mr. Alan Thomarat (BA'95)
2004 Mr. Jerold (Jerry) J. Peters (BA'87, BEd'88, MEd'96 UVic)
2005 Professor Margaret Crossley (BA’82, MA’84, PhD’89)
2006 Dr. Thomas Hadjistavropoulos (MA’87, PhD’91)
2007 Mr. Brent Banda (MBA'01, BCOMM'97)
2008 Dr. Jocelyne Martel (MD'90)
2009 Ms. Betty-Ann Heggie (BEd'75)
2010 Dr. William Frischke (DVM'76)

2000 Dr. Aaron James Marshall (BSc'92, PhD'97 TOR)
2001 Mr. Trent McConaghy (BSc'99, BE(EL)'99)
2002 Mr. Christopher (Chris)D. Labrecque (BSc'99;BE(EP)'99)
2003 Mr. Benjamin Voss (BE'99)
2004 Ms. Garnette Weber (BSPT'96), Mr. Daniel Weber (BSC'96)
2005 Mr. Amit Gupta (BE(EE)’99, BSc’99)
2006 Dr. Thomas Yu (DMD’03)
2007 Mr. Andrew McCreath (BA'99)
2008 Mr. Chad Hamre (BE'05)
2009 Dr. Alika Lafontaine (MD'06)
2010 Ms. Kelly-Anne Riess (BA'02)

2017 Chris Hengen-Braun (BComm’11)
2016 Jaris Swidrovich (BSP '10)
2015 John Desjarlais Jr. (BE'11)
2014 Stavros Stavrou (BSc'10, MSc'12)
2013 Shannon Lindsay (BComm'08, MPAcc'10)
2012 Bryan McCrea (BComm'09)
2011 Brea Lowenberger (BA'09) 

Sponsors

Thank you to our sponsors